Професійні системи підлогових покриттів в Україні

Відмінності між каучуковою гранулою EPDM та кольоровою крихтою SBR

EPDM і SBR нранули

Технологічні особливості забарвленної гумової крихти.

Гумова крихта (SBR) – виготовляється з вторинної сировини. Для цього застосовуються переважно зношені автомобільні покришки. Для підвищення якості покриттів з гумової крихти відокремлюється текстильна тканина та металевий корт, які містяться в гумотехнічній сировині у вигляді покришок. Головна перевага гранул SBR полягає у стійкості температурних діапазонів, що дозволяє використовувати даний матеріал за різних кліматичних умов. Після видалення сталевого дроту здійснюється дроблення матеріалу до певної фракції. На останньому етапі гумова крихта забарвлюється в потрібний колір. Для цього застосовуються стійкі до вологи та ультрафіолету пігментні барвники.

В отриману таким способом крихту додається сполучна речовина, за рахунок якої матеріал укладається на території, що облаштовується, без стиків і швів. В результаті виходить гумове монолітне покриття, стійке до стирання, вологи, ультрафіолету та інших впливів.


Технологічні особливості каучукової крихти

Каучукова крихта (EPDM) – це високоякісний первинний продукт, у складі якого використовується натуральний або ізопреновий каучук. У ролі наповнювача виступають етиленпропіленові компоненти (50-70% молярної маси), які створюють з каучуком (20-40% молярної маси) циклічні ланцюги. У процесі полімеризації додаються пігменти, на виході виходить однорідно фарбована маса, в результаті чого крихта, що отримується, має однорідний колір по всій структурі. Внаслідок цього верхній шар майданчиків найчастіше викладається саме з каучукової крихти, оскільки її колір залишається незмінним.

Укладання каучукової крихти на упорядкованих територіях (наприклад, покриття для спортивних майданчиків) здійснюється аналогічно з дешевшою гумовою крихтою. Жорсткість покриття залежить від товщини та обраної фракції крихти – чим більший розмір подрібнених частинок, тим м’якше виходить полотно.

Відмінність крихти SBR від крихти EPDM

Головна відмінність каучукової ЕПДМ крихти від кольорової гумової SBR крихти, наявність кольорового пігменту безпосередньо у складі самої гранули, тобто колір гранули зовні ідентичний кольору всередині гранули при її розрізанні або розриві. Ця принципова відмінність дозволяє не втрачати кольоровість покриттю при будь-якому, у тому числі нерівномірному навантаженні, що стирає. Покриття залишається рівномірним, кольоровим при всьому терміні експлуатації покриття, чого неможливо домогтися від звичайної пофарбованої SBR крихти. Згодом, залежно від інтенсивності експлуатації пігментний шар стирається і проявляється чорний колір гранули, що суттєво псує естетичність майданчика.

➡️ Кольорова гама ЕПДМ гранул дуже широка, виготовити гранули можна практично будь-якого кольору за бажанням замовника, чого у свою чергу неможливо досягти, використовуючи SBR гранули.

➡️ Гранули ЕПДМ не містять токсичних речовин, внаслідок чого таке покриття можна, не боячись, використовувати у місцях, де передбачається скупчення дітей. Витримує ультрафіолетові промені, сильні температурні перепади, вплив вологи, води, солі та інше. При хорошій циркуляції повітря та пропусканні вологи, не сприяє появі бур’янів, плісняви, гнилі та різних шкідливих комах.

➡️ ЕПДМ крихта має більш високий відсоток м’якості та пружності в порівнянні зі звичайною гумою. Тому навіть якщо дитина впаде, то ймовірність отримання саден або забитих місць значно менша. Умовним мінусом ЕПДМ гранул в даному випадку є його вартість і більша вага, приблизно на 30% ЕПДМ важча за SBR, у вартісному вираженні різниця приблизно в 7-10 разів.

➡️ SBR крихта це продукт вторинної переробки гумо-технічних виробів, найчастіше відпрацьованих автомобільних покришок, у свою чергу ЕПДМ гранули це первинний продукт, що виробляється з сировини та різних компонентів.

➡️ Також основна відмінність між шинною крихтою SBR і каучуковою крихтою EPDM полягає у складі матеріалів. У першому випадку ми маємо 20-30% компонентів, заснованих на натуральному каучуку, оскільки SBR крихта, як правило, виготовляється за допомогою вторинного використання матеріалів (використані покришки та продукція РТІ). EPDM-крихта цінується за відсутність сторонніх домішок, що позитивно позначається на міцності матеріалу, може мати практично будь-яке забарвлення і складається повністю з одного кольору, що зберігає колір навіть у разі порушення верхніх шарів покриття.


Кольорова SBR крихта – це чорна крихта (продукт переробки зношених шин), яка фарбується поверхнево у різні кольори. У готовому вигляді така крихта має чорне ядро та тонку кольорову плівку.

ЕПДМ крихта пофарбована по всій масі у потрібний колір. Склад крихти – натуральний наповнювач (зазвичай це крейда), синтетичний каучук (20-25%), органічні або неорганічні пігменти та різні добавки у невеликих кількостях. Вважається, що цей продукт є максимально екологічним.


❗ За своїми експлуатаційними властивостями обидва варіанти довели свою застосовність і в умовах міського середовища, і на заміських ділянках.

Якщо у клієнта обмежений бюджет – SBR крихта стане чудовим рішенням; якщо ж є потреба в первинному преміум матеріалі і яскравіших насичених кольорах – покриття з ЕПДМ крихти буде доречним.

Прокрутити вгору